Pomoc od matky zeme

Všetky články sú čerpané z knihy LILLIAN TOO
 
Keď vo feng šuej hovoríme o matke zemi, myslíme tým všetko, čo sa na nej deje. Feng šuej súvisí s osudom zeme, a preto má živel zem neobyčajne veľký význam. Matku zem symbolicky predstavuje juhozápad a trigram kun (tri prerušené čiary). 
 
Trigram kun vládne juhozápadu a symbolizuje matku zem ako veľkú zem. Považuje sa za základný trigram jin a stelesňuje ženskú energiu v každom človeku. Energiou trigramu kun môžete posilniť svoj intímny život.
 
Raz mi jeden učiteľ feng šuej v Honkongu povedal, že v slávnej čínskej vešteckej knihe I-ťing sa nachádzajú tri trigrami, ktoré sa dajú účinne pospájať tak, aby vytvorili rôzne typy šťastia pre celý dom. Niekto ma upozornil, že tento pán zrejme dobre ovláda I-ťing a jeho interpretáciu, a zrejme bol dobre informovaný aj o feng šuej. Nehovoril po anglicky, ale bola som fascinovaná spôsobom, akým vysvetľoval vplyv každého zo 64 hexsagramov v dome. Tvrdil, že dom môžu účinne posilniť tri trigrami, známe ako kun, tchien, a šeng.
 
Pre šťastie vo vzťahoch a v láske, a najmä v záujme pestovania rodinnej harmónie odporúčal prijať pomoc od matky zeme vystavením hexagramu kun (tvoria ho zdvojené tri prerušené čiary) v juhozápadnom kúte domu. Povedal, že to posilní energiu matky rodiny.
 
Horská scenéria vynikajúco vystihuje matku zem a symbolizuje šťastie.