Dávajte pozor kam umiestnite šporák

 
Mnohé kompasové metódy feng šuej prísne varujú pred umiestnením šporáka alebo variča na severozápadnej strane kuchyne alebo domu. Aby boli tieto veci na bezpečnej strane, nemala by byť kuchyňa orientovaná na severozápad, no keď nemáte inú možnosť, dbajte aspoň na to aby šporák alebo varič nestál v severozápadnom kúte kychyne. 
Dôvod je ten, že severozápadný kút predstavuje otca rodiny alebo živiteľa. Ak na toto miesto postavíte šporák, spálite jeho šťastie a nič nemôže byť horšie ako ničenie šťastie živiteľa rodiny. 
 

,,Oheň pred nebeskou bránou,,

 
Severozápad predstavuje aj ,,nebo,, preto šporák na tomto mieste pripomína ,,oheň pred nebeskou bránou,, čo je veľmi nepriaznivé.
 
Hovorí sa, že šporák umiestnený v tejto časti kuchyne v najlepšom prípade privodí stratu rodinného blahobitu, v najhoršom bude príčinou úplnej skazy domu. Tento vážny defekt by sa mal napraviť. Zapamätajte si, že šporák predstavuje oheň, jediný živel ktorý dokáže roztaviť kov na severozápade. 
 
Druhou dôležitou úlohou pri zariaďovaní kuchyne je zamedziť súboju medzi ohňom (šporák, rúra, varič) a vodou (chladnička, drez, umývačka riadu). Tieto dva živly by nemali byť umiestnené vedľa seba, ani oproti sebe. Protiľahlá poloha znamená voda proti ohňu! priama konfrontácia je ešte škodlivejšia ako umiestnenie týchto dvoch zivlov vedľa seba.